Rozporek a inwestycje

Mało kto wie, ale 29 kwietnia wypada „Dzień Suwaka”. Pierwsze zapięcia podobne do dzisiejszego zamka błyskawicznego wynaleziono w połowie XIX wieku (Elias Howe, 1851 r.), ale nie utrzymały się na rynku.

Współczesne rozwiązanie znane jest od roku 1913 jako wynalazek szwedzkiego inżyniera Gideona Sundbacka. Wykorzystywano je pierwotnie do kombinezonów lotniczych i łączenia płótna samolotowego. Amerykańskie określenie zamka błyskawicznego „zipper”, zostało użyte po raz pierwszy w 1923 roku przez B.F Goodricha, który zastosował urządzenie w swoich nowych butach. Minęło kolejne dwadzieścia lat, zanim zamki znalazły zastosowanie w branży mody. Mniej więcej w czasie II wojny światowej zamek osiągnął szeroką akceptację dla spodni, spódnic i sukienek.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić ubrania bez suwaków. Dzięki tej rewolucyjnej technologii możliwe stało się produkowanie zaawansowanej odzieży dla podróżników, takiej jak np. spodnie z odpinanymi nogawkami.

A jeżeli już jesteśmy przy odzieży to warto przyjrzeć się możliwościom inwestycyjnym w tej branży. Kilka lat temu istniały ETFy związane bezpośrednio z przemysłem odzieżowym, jednak od 2010 roku nie ma żadnego poświęconego w 100% tej branży. Powodem było przede wszystkim małe zainteresowanie inwestorów, a także brak indeksu dedykowanego producentom ubrań. Obecnie najbliżej do miana „odzieżowego ETFa” jest WEAR ETF. WEAR inwestuje w firmy, które produkują i sprzedają tzw. „wearalbe technologies” czyli wszelkiego rodzaju smartwatche, opaski moniturujące procesy życiowe itd., które mają zastosowanie w wojsku, służbie zdrowia lub fitnessie. Poniżej prezentujemy tabelę z wynikami wspomnianego ETFa.

29.04.18

Źródło: Capital Lab

Spodobał Ci się artykuł? Zasubskrybuj naszego bloga, aby nie przegapić następnych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s