Ropa wraca na salony

W ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować wzrost cen ropy, który osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat. Jest to konsekwencja coraz bardziej napiętej sytuacji w Arabii Saudyjskiej. W poniedziałek, saudyjskie służby aresztowały 11 książąt oraz 38 byłych ministrów pod zarzutami korupcji. Co więcej, w sobotę, z terytorium Jemenu z obszaru kontrolowanego przez rebeliantów wspieranych przez Iran, wystrzelony został pocisk rakietowy w stronę Rijadu, który został przechwycony i zniszczony przez siły saudyjskie. „Arabia Saudyjska uważa nieudany atak rakietą balistyczną na międzynarodowe lotnisko w Rijadzie za akt wojny ze strony Iranu.” oświadczył w telewizji CNN saudyjski minister spraw zagranicznych Adil al-Dżubeir. Minister, powołując się na artykuł 51. Karty ONZ, który zezwala państwom na samoobronę, gdy doświadczą napaści zbrojnej, zastrzegł sobie prawo do podjęcia „odpowiednich” kroków wobec Iranu.

crude oil

Źródło: NASDAQ

 

Jak widać na powyższym wykresie, ceny ropy na przestrzeni zeszłego miesiąca rosły dosyć szybko, a biorąc po uwagę, że konflikt na linii Rijad-Teheran będzie coraz poważniejszy, możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen ropy. Dodatkowo, zakładając nawet pokojowe rozstrzygnięcie sporu, pozostaje jeszcze kwestia Jemenu. Uspokojenie sytuacji na płw. Arabskim może więc zająć jeszcze sporo czasu (pamiętajmy ze Arabia Saudyjska jest jednym z najważniejszych członków OPEC) zatem cena ropy prawdopodobnie będzie jeszcze długo rosła. Co to oznacza dla inwestorów? Okazję do zainwestowania w ETFy śledzące firmy związane z produkcją ropy naftowej i jej pochodnych.

United States Oil Fund LP urósł już ponad 9% w przeciągu ostatniego miesiąca, jednak ciągle cena jego udziałów jest niższa w stosunku do początku roku. Podobnie wygląda sytuacja dla innych ETFów śledzących rynek ropy jednak należy się spodziewać, że do końca roku osiągną wyższą cenę niż w styczniu 2017. Warto rozważyć inwestycję, w któryś z ETFów z naszej tabelki póki cena jego udziałów jest stosunkowo niska ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliżsym czasie ich cena wystrzeli w górę.

9.11

Capital Lab

Spodobał Ci się artykuł? Zaobserwuj naszego bloga, aby nie przegapić kolejnych.

 

Źródła:

http://www.nasdaq.com/markets/crude-oil.aspx?timeframe=1m

http://www.etf.com/USO

http://www.etf.com/OIL

http://www.etf.com/BNO

http://www.etf.com/OILX

https://www.etftrends.com/oil-rally-sparks-renewed-interest-in-big-etf/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s