Inwestor inwestorowi nierówny

Tradycyjne podejście stosowane przez doradców inwestycyjnych na całym świecie zakłada istnienie trzech typów inwestorów, różniących się od siebie tolerancją ryzyka. Jednakże tak, jak inne są nasze oczekiwania, tak różne są i potrzeby, wiedza, doświadczenie czy… poziom akceptowanego ryzyka. Trzy typy wydają się zatem być nieco zbyt małą liczbą. Przecież nawet Hipokrates pisał nie o trzech, a o czterech typach osobowości.

Analizując badania naukowe z dziedziny finansów behawioralnych, dotyczące wpływu cech charakterologicznych, osobowościowych, wiedzy, doświadczenia, ilości czasu, którym inwestor dysponuje, czy indywidualnej sytuacji materialnej na poziom akceptowanego ryzyka wyróżnić można właśnie cztery typy inwestora. Takie podejście zastosowało właśnie Capital Lab tworząc Ryzykometr Inwestycyjny – zautomatyzowane narzędzie do pomiaru akceptowanego poziomu ryzyka inwestora z uwzględnieniem oczekiwań inwestorów.

Dla przykładu – inaczej będzie zachowywała się osoba impulsywna, lecz z dużym doświadczeniem, inaczej zaś umysł analityczny, bez doświadczenia w finansach. Aby dobrać odpowiednią strategię inwestycyjną nie wystarczy tylko zadać pytania o maksymalny poziom akceptowanej straty (chociaż to pytanie jest konieczne do prawidłowego zdiagnozowania jednej ze składowych charakteru i oczekiwań), należy też wziąć pod uwagę kryteria takie jak płeć, wiedza, doświadczenie, sektor zatrudnienia, horyzont inwestycyjny, kwotę w odniesieniu do zarobków, jaką możemy odkładać i inne.

tpy inwestorów (3)

Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym typom wyróżnionym w Ryzykometrze Inwestycyjnym:

Przezorny to inwestor z najmniejszym akceptowanym przez siebie poziomem ryzyka inwestujący konserwatywnie. Celem takiego inwestora jest przede wszystkim ochrona zainwestowanego kapitału przed utratą wartości. Nie szuka on wysokich stóp zwrotu, lecz oczekuje, że jego pieniądze, po uwzględnieniu inflacji i kosztów, będą miały wartość nie mniejszą, lecz zbliżoną do wartości pieniędzy, które zainwestował. Ten typ inwestora szuka przede wszystkim bezpiecznych rozwiązań, jak fundusze rynku pieniężnego inwestujące w depozyty bankowe, certyfikaty inwestycyjne z gwarantowaną stopą zwrotu lub zabezpieczone obligacje rządowe – takie podejście zakłada stopniowe budowanie kapitału. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Analityk najczęściej realizuje strategię zbalansowaną. Nie tylko chce zabezpieczyć swoje środki pieniężne przed inflacją, ale oczekuje też wynagrodzenia za dodatkowe ryzyko, które ponosi. Woli jednak stabilne podejście do inwestowania, nawet kosztem niższego potencjalnego zysku. Decyzje Analityka poparte są często wielogodzinnymi badaniami na temat spółek czy funduszy, w które zamierza zainwestować. Dziesiątki tabelek, arkuszy kalkulacyjnych czy wykresów. To właśnie świat analityka. Z powodu przeprowadzania dogłębnych analiz wyklucza inwestowanie emocjonalne. Analitycy posiadają zwykle dobrze zdywersyfikowane portfolio zbudowane w dużej mierze z akcji, ale zawierające też znaczną porcje instrumentów bezpiecznych, takich jak obligacje.

Detektyw – nie straszne mu ryzyko, oczekuje jednak wysokich zysków, dlatego inwestuje agresywnie. Poszukuje danych z niezależnych badań i nie umkną mu najdrobniejsze nawet odchylenia w prezentowanych danych. Niczym Sherlock Holmes szuka poszlak mogących świadczyć o okazji na pomnożenie majątku. Podejmując decyzje ufa swoim instynktom, przez co utożsamia się emocjonalnie z podejmowanymi decyzjami. W wyniku tego zyski i straty traktuje jako swoje własne.

Trendsetter inwestuje bardzo agresywnie – w instrumenty z najwyższym akceptowanym poziomem ryzyka. Bardziej interesuje go potencjalny zysk niż ryzyko, wybiera najnowsze, najgorętsze spółki, często takie, które dopiero debiutują na giełdzie. Inwestycje alternatywne? Forex? Kryprtowaluty? To dla niego chleb powszedni. Najczęściej jest osobą dość młodą, w związku z czym ma przed sobą jeszcze długi czas pracy. Inwestowanie traktuje trochę jako przygodę, więc nie przejmuje się zbytnio krótkoterminowymi spadkami wartości swoich aktywów.

Warto zatem zapoznać się z możliwościami Ryzykometru Inwestycyjnego, który przy obliczaniu optymalnej strategii inwestycyjnej bierze pod uwagę powyższe kryteria.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s