Boskie inwestycje

Myślę, że wszyscy zdajemy sobe sprawę, że bycie EKO jest w modzie. Nie chodzi tylko o kupowanie produktów z naklejką „ECO”, tak jak w artykule Karola, ale także o inwestowanie w spółki, które produkują tego typu produkty. Jest to część trendu zwanego „odpowiedzialnym inwestowaniem”. Przedmiotem zainteresowania inwestorów są fundusze zrzeszające spółki szanujące prawa człowieka, produkujące dobra, które mają porawić sytuację biednych na świecie itd. Przykładem może być SPDR SSGA Gender Diversity Index ETF (SHE). ETF, który śledzi spółki mające wysoki współczynnik kobiet do mężczyzn na stanowiskach kierowniczych. Fundusz zanotował w ciągu pierwszego roku istnienia (od kwietnia 2016 do marca 2017) wzrost na poziomie 14,13%.

Czy można połączyć inwestowanie w ETF z wiarą w Boga? Odpowiedź brzmi „tak”. Inspire Global Hope ETF (BLES) i  Inspire Small/Mid Cap Impact ETF (ISMD) to dwa, stworzone w tym roku ETFy, które w ciągu pierwszego miesiąca zgromadziły odpowiednio 28 i 18 milionów dolarów zarządzanych aktywów, co jest naprawdę świetnym wynikiem jak na nowy instrument skupiający się na niszy. Myślicie, że to wszystko? Co powiecie na Global X S&P 500 Catholic Values (CATH)? Został stworzony dla ludzi, którzy chcą inwestować w zgodzie z naukami Kościoła Katolickiego. Od kwietnia 2016 roku zgromadził ponad 103 miliony dolarów zarządzanych aktywów i zanotował niemal 15,5% wzrost. Fundusz śledzi S&P 500 Catholic Values Index.

O czym świadczą fundusze tego typu? O tym, że rynek ETFów bardzo szybko się rozwija i kolejny raz udowadnia, że jest bardzo elastyczny i potrafi dostosować się do potrzeb inwestorów. Na koniec, tabela z wynikami wspomnianych religijnych ETFów.

Nazwa

Firma Wartość zarządzanych aktywów Wynik w ciągu miesiąca Wynik w ciągu 3 miesięcy Wynik w ciągu roku YTD

Inspire Global Hope ETF (BLES)

Northern Lights 43,99 mln $ -0,56% +1,62%

Inspire Small/Mid Cap Impact ETF (ISMD)

Northern Lights 24,86 mln $ -1,36% -0,78%

Global X S&P 500 Catholic Values (CATH) Global X 103,66 mln $ -0,46% +1,30% +15,44%

+11,57%

 

Spodobał Ci się artykuł? Zasubskrybuj naszego bloga, aby nie rzegapić kolejnych.

Źródła:

http://www.etf.com/sections/blog/religion-based-etfs-return-real-promise?nopaging=1

http://www.etf.com/BLES

http://www.etf.com/ISMD

http://www.etf.com/CATH

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s