Ile warte są Twoje pieniądze?

10.08t

zdjęcie: The Sun

 

Czy zastanawialiście się kiedyś ile są tak naprawdę warte wasze pieniądze? Ostatnio w mediach bardzo głośno jest o nowym rekordzie w wysokości transferu, który został pobity przez brazyliskiego piłkarza Neymara. Został wykupiony z FC Barcelony za 222 mln euro. Warto wspomnieć, że poprzedni rekord wynosił 105 mln euro. Gdyby cofnąć się w czasie to jeszcze kilka lat temu taki transfer wydawał się niemożliwy. Ta sytuacja pokazuje, że wartość pieniędzy spada. Oczywiście jest to związane z tym, że w coraz więcej pieniędzy jest wpompowywane w sport, zawierane są coraz wyższe umowy sponsorskie i wartość klubów i organizacji ciągle rośnie.  Jednak to co dzieje się w sporcie to tylko wierzchołek góry lodowej. Żeby lepiej zrozumieć na czym polega i co wpływa na wartość naszych pieniędzy warto cofnąć się trochę w czasie.

System z Bretton Woods

W lipcu 1944 roku w Bretton Woods w USA odbyła się United Nations Monetary and Financial Conference. W ramach postanowień konferencji do życia zostały powołane Międzynarodowy Bank Odbudowy I Rozwoju oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Najważniejszym postanowiem z punktu widzenia tego artykułu było jednak nałożenie na każde państwo obowiązku stosowania polityki monetarnej, której jednym z celów było utrzymanie kursów wymiany w jednoprocentowym przedziale wahań. Teoretycznie kursy walut krajów uczestniczących w systemie z Bretton Woods miały być oparte na parytecie złota, lecz stosowana praktyka polityki kursowej prowadziła do światowej dominacji dolara amerykańskiego. Interwencje walutowe prowadzone przez banki centralne, zmierzające do obrony ustalonego kursu wymiany, realizowane były w celu obrony kursu waluty do dolara. Należy pamiętać, że w tamtym czasie Fed gwarantował wymienialność dolara na złoto (35$ za uncję złota). To oznacza, że w tamtym czasie kwota transferu Neymara byłaby o wiele niższa bo pieniądz miał większą wartość.

Upadek systemu z Bretton Woods

Kryzys systemu z Bretton Woods wiązał się z szybszym wzrostem podaży dolara na świecie od wzrostu podaży złota. Wraz z rozwojem handlu międzynarodowego rósł popyt krajów na rezerwy walutowe, które w większym stopniu gromadzone były w dolarze niż złocie. W efekcie system z Bretton Woods generował napięcia określane mianem dylematu Triffina, zgodnie z którym nie jest jednocześnie możliwe posiadanie sztywnego kursu waluty, niezależnej polityki pieniężnej oraz swobody przepływów kapitałowych. Ostatecznym ciosem dla systemu było zawieszenie wymienialności dolara na złoto 15 sierpnia 1971 r. W grudniu tego samego roku w ramach postanowień waszyngtońskich część krajów ustaliła nowe parytety swoich walut, a inne oparły swoje na dolarze. W 1973 roku doszło do dewaluacji dolara i wprowadzenia kursu płynnego, które były ostatecznym końcem systemu z Bretton woods. Kurs płynny to taki, którego wysokość jest zależna od popytu i podaży waluty, a nie tak jak w przypadku kursu sztywnego od ustaleń banków centralnych. Od tamtego czasu obserwujemy spadek wartości pieniądza.

Wracając do transferu Neymara, 20 lat temu (czyli 20 lat po upadku systemu z Bretton Woods) za podobnej klasy piłkarza, jakim wtedy był Ronaldo Nazario de Lima, trzeba było zapłacić „tylko” 28 mln euro a teraz prawie 10 razy więcej.

Wartość pieniądza

Tak naprawdę nie jest ważne jak dużo będziemy mieć pieniędzy, a jak dużo będziemy w stanie kupić za np. 1 dolara. W ekonomii zostało to nazwane parytetem siły nabywczej. Mówiąc krótko, Twoje pieniądze są tyle warte ile jesteś w stanie za nie kupić. Z powodu inflacji i ciągłego spadku siły nabywczej pieniędzy oszczędności warto inwestować w mało ryzykowne instrumenty finansowe np. ETFy. Trzymanie gotówki lub niezainwestowanych oszczędności na rachunku bankowym może się dla nas skończyć „transferem Neymara”.

Podobał Ci się artykuł? Zasubskrybuj naszego bloga żeby nie przegapić kolejnych.

Źródła:

https://www.transfermarkt.pl/ronaldo/profil/spieler/3140

https://www.transfermarkt.pl/neymar/profil/spieler/68290

Jeden komentarz na temat “Ile warte są Twoje pieniądze?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s