Factor Investing

19.06t.png

 

W zeszłym tygodniu wydarzyły się dwie pozornie sprzeczne rzeczy. Najpierw odbył się dwudniowy okres wyprzedaży akcji spółek technologicznych, zwłaszcza akcji tzw. FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google), które kolektywnie straciły $100 mld łącznej kapitalizacji (Rysunek 1). Ponadto, przeprowadzono transakcję krótkiej sprzedaży akcji Nvidia, szybko rozwijającego się dewelopera chipów, przez Citron Research, które doprowadziło do -6,5% spadku akcji Nvidii. Drugim wydarzeniem były rekordowo wysokie tygodniowe wpływy do globalnych ETF-ów (około $31,6 mld, co przewyższyło napływy w tygodniu kończącym się 26 kwietnia ($26,5 mld)). Takie ruchy na rynku mogą wydawać się zaskakujące, ale w rzeczywistości reprezentują tendencję w kierunku tzw. „factor investing,” i handlu algorytmicznego.

 

Rys. 1 Dwudniowy okres wyprzedaży akcji FAANG

19.06

Źródło: Financial Times

 

Jest wiele teorii, dlaczego wspominany dwudniowy okres wyprzedaży akcji FAANG miał miejsce. Pierwsza twierdzi, że w okresie hossy giełdowej od grudnia 2016 do czerwca 2017 zawyżono wartości wielu przedsiębiorstw z sektora technologicznego. Druga zaznacza, że inwestorzy zareagowali na raport wydany przez analityków Goldman’a Sachs-a. Ponieważ raport ten wskazywał, że sektor technologii S&P 500 widocznie już nie potrafi wygenerować dodatkowych wolnych przepływów pieniężnych, nie ma powodu dalszego wzrostu cen akcji TECH. Tym bardziej, że przedsiębiorstwa technologiczne mają bardzo niskie współczynniki wypłaty dywidend, czyli mniej zysku netto przypadającego właścicielom akcji zostaje wypłaconych jako dywidendy –  w związku z tym takie przedsiębiorstwa muszą tworzyć wartość poprzez nowe inwestycje. Mając zatem na uwadze fakt, że im więcej wolnych przepływów pieniężnych tym (w tym przypadku) więcej nowych inwestycji można zrozumieć, dlaczego raport miał duży wpływ na rynek. Oprócz tych dwóch teorii, dwudniowy okres wyprzedaży można też było zinterpretować jako reakcję na wypłatę około $8 mld dywidendy przez Viking Global Investors – przedsiębiorstwo posiadające duże udziały w sektor technologicznym.

Co ciekawe, zeszłotygodniowe napływy kapitałowe w wysokości około $31,6 mld do globalnych ETF-ów wskazują na znaczący popyt na rynku akcji. Indeksy S&P 500, NASDAQ i Russell 2000 też wykazywały wyższy handel intraday w ostatni piątek pomimo dwudniowego okresu wyprzedaży – potwierdza to, że wciąż jest hossa na rynku akcji nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz również na Świecie. Według Nicholas’a Colas’a, niezależnego analityka w Nowym Jorku, jest to klasycznym przykładem tzw. „peak-performance chasing,” czyli inwestorzy szukają akcji, które mają zwroty na jak najwyższym możliwym poziomie.

 Jednak ruchy na rynku w ostatnim tygodniu mogą być wytłumaczone poprzez tzw. „factor investing,” nowy sposób podejmowania decyzji inwestycyjnych, który próbuje znaleźć fundamentalne czynniki niektórych rodzajów papierów wartościowych w celu tworzenia o wiele bardziej dokładnego i zbilansowanego portfela. W przypadku obligacji, czynniki mogą obejmować (1) wahania stopy procentowej i (2) wiarygodność kredytową. W przypadku akcji, mogą obejmować wiele czynników, ale najpopularniejszymi są (1) wzrost (tak jak w przypadku przedsiębiorstw technologicznych) i (2) wartość. Pierwsze wydarzenie w ostatnim tygodniu może być wytłumaczone jako reakcja na wzrost, dlatego że przedsiębiorstwa opierają się na wspomnianych wolnych przepływach pieniężnych. Drugie wydarzenie w ostatnim tygodniu może być jednak wytłumaczone przez rozpęd, inaczej „momentum,” czyli kupno akcji przedsiębiorstw dotychczasowo szybko rozwijających się.

Podsumowując, dogmat „factor investing” ponad optymalne metody alokacji aktywów, może być traktowany jako najistotniejszy powód wahań rynku w tym tygodniu. Wyniki, co oczywiste, powinny odzwierciedlać stopień wzrostu „factor investing” jako głównej strategii inwestowania. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że handel algorytmiczny i ilościowy funduszy hedgingowych są czynnikami dla przejścia w kierunku „factor investing.” W rzeczywistości, nowy sondaż przeprowadzony przez State Street Global Advisors (SSGA) pokazuje, że 65% respondentów korzysta z tej strategii inwestowania. Z tego powodu, każdy inwestor powinien dowiedzieć się więcej o wpływach czynników makroekonomicznych na rynek, na którym inwestuje.

Tabela 1. Rosnące ETFy

Nazwa funduszu Kategoria Klasyfikacja funduszu Wartość zarządzanych aktywów YTD
Vanguard Gro Idx;ETF Akcji Large-Cap Growth  $26 400 000 000,00 +13.15
Vanguard SC Gr Idx;ETF Akcji Small-Cap Growth  $6 100 000 000,00 +7.22
Vanguard MC Gr Idx;ETF Akcji Mid-Cap Growth  $4 200 000 000,00 +10.21
Schwab Str:US LC Gro ETF Akcji Large-Cap Growth  $4 000 000 000,00 +11.82
Vanguard MC Gro;ETF Akcji Large-Cap Growth  $2 800 000 000,00 +13.87

Źródło: Reuters

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, zasubskrybuj naszego bloga aby nie przegapić następnych.

Bibliografia:

Bullock, Nicole. “Investors pour $30bn into global ETFs.” Financial Times, 16 czerwca 2017. https://www.ft.com/content/ec583614-521c-11e7-a1f2-db19572361bb, [data dostępu: 17 czerwca 2017].

Wigglesworth, Robin. “’Factor investing’ wages battle against history.” Financial Times, 15 czerwca 2017. https://www.ft.com/content/7bbf0c8a-318d-11e6-bda0-04585c31b153?mhq5j=e1, [data dostępu: 17 czerwca 2017].

Wigglesworth, Robin. “Not your father’s market: Tech tantrum shows how US equities trading has changed.” Financial Times, 14 czerwca 2017. https://ftalphaville.ft.com/2017/06/14/2190152/not-your-fathers-market-tech-tantrum-shows-how-us-equities-trading-has-changed/, [data dostępu: 17 czerwca 2017].

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s