Czy warto inwestować w instrumenty rynków wschodzących?

30.05 t

 

Inwestowanie na rynkach wschodzących może być kuszące zwłaszcza dla tych, którzy lubią wyższe ryzyko oraz są niezadowoleni z niskich zwrotów na rynkach rozwiniętych. ETF-y są dobrymi instrumentami dla inwestorów, którzy chcą mieć ekspozycje na te kraje. Na rynku istnieje wiele instrumentów, które w swoim portfelu zawierają tylko kraje rozwijające się, np. Vanguard FTSE Emerging Markets ETF, ishares Emerging Markets ETF, iShares MSCI Emerging Markets Minimum Volatility ETF, Schwab Emerging Markets Equity ETF, Goldman Sachs ActiveBeta Emerging Markets Equity ETF. Większość z nich zawiera ekspozycję na takie kraje jak: Brazylia, Chile, Chiny, Kolumbia, Czechy, Egipt, Grecja, Węgry, Indie, Indonezja, Korea, Malezja, Meksyk, Peru, Filipiny, Polska, Rosja, Płd. Afryka, Tajwan, Tajlandia oraz Turcja.

Ci, którzy są zainteresowani inwestowaniem w poszczególne kraje mogą inwestować w ETF-y na poszczególne kraje wschodzące, takie jak Indie, Brazylia, Rosja, Chiny itp. Należy jednak pamiętać, że traci się efekt dywersyfikacji pomiędzy krajami i jest się dużo bardziej narażone na ryzyko pojedynczego kraju.

 

Rys. 1 Tygodniowe wpływy ETF-ów opartych na brazylijskich indeksach akcyjnych

30.05

Źródło: Financial Times

 

 Problem się zaczyna? 

Generalnie teoria finansów zakłada, że inwestowanie w krajach wschodzących jest korzystme dla inwestora, gdyż dywersyfikuje nam portfel, jak również zwiększa nam zyski, gdyż potencjał tych rynków stwarza duże możliwości dla firm, które tam działają. Niemniej jednak nie należy zapominać o ryzyku, jakie niesie inwestowanie w tych krajach. Ryzyko te jest przede wszystkim związane z niestabilnością polityczną, zmianą regulacji, mało przewidywalną sytuacją makroekonomiczną, wysoką inflacją itp. ETF-y na Emerging Markets pozwalały nam do tej pory ograniczyć ryzyko jednego kraju, gdyż niektóre z nich zawierają ok. 21 krajów wschodzących. W ostatnim czasie można jednak było zauważyć dziwne rzeczy, które się w nich zadziały. Np. Rysunek 1 pokazuje nam napływ kapitału o wartości ok. 750 milionów dol. do ETF-ów opartych na brazylijskich indeksach akcyjnych, który miał miejsce dwa tygodnie temu, pomimo tego, że obecny prezydent może być skazany za przekupstwo w związku z zarzutem JBS – największym globalnym podmiotem rynkowym w sektorze zakładów pakowania mięsa. Możemy się zastanowić, czy to jest logiczne? Każdy rozsądny inwestor uciekałby z tego rynku ze względu na pojawiającą się niepewność, jaka tam panuje. Skąd więc taki napływ? Okazuje się, że spekulanci zaczęli wykorzystywać dźwignię finansową, po to, aby grać na tzw. „pozytywną zmianę”. W tym celu zaczęli wykorzystywać instrumenty, które umożliwiają wykorzystanie dźwigni i posiadanie 2 a nawet 3 krotnej ekspozycji na ten kraj. Są to: Direxion Daily MSCI Brazil Bull 3X Shares przez ETF-y iShares MSCI Brazil Capped ETF i Frist Trust Brazil AlphaDEX. Jest to poważny problem dla osób, które korzystają z ETF-ów jako instrumentów do oszczędzania. W momencie, kiedy spekulanci zaczną wychodzić odnotujemy znaczący spadek ceny instrumentu, który nie tak szybko się odbije (jeżeli w ogóle).

Czy warto zatem rozważyć ETF-y krajów wschodzących do naszego portfela?

Każdy inwestor przed podjęciem decyzji musi się głęboko zastanowić, czy jest w stanie ponieść ryzyko związane z inwestowaniem w kraje wschodzące. Ryzyko to jest nie tylko związane z inwestowaniem w te kraje, ale problemem jest również to, że instrumenty na te kraje są często przedmiotem spekulacji przez inwestorów. Inną ważną kwestią jest to, że kraje te nie dają już tak dużej dywersyfikacji dla naszego portfela inwestycyjnego, jak kiedyś, gdyż duża część wyników spółek z krajów zachodnich uzależniona jest o sytuacji w krajach wschodzących. Dlatego inwestowanie w krajach wschodzących to jest jedna czysta spekulacja nie przynosząca dużych korzyści dla oszczędzających.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, zasubskrybuj naszego bloga aby nie przegapić następnych.

Bibliografia:

Leahy, Joe, and Schipani, Andres. “Culture of corruption engulfs Brazilian elite.” Financial Times, 25 Maya 2017. https://www.ft.com/content/3490dbb8-4050-11e7-9d56-25f963e998b2, [data dostępu: 26 Maja 2017].

Platt, Eric. “Investors make contrarian bet on Brazilian stock funds.” Financial Times, 26 Maya 2017. https://www.ft.com/content/4091aa60-41a8-11e7-9d56-25f963e998b2, [data dostępu: 26 Maja 2017].

Wigglesworth, Robin. “Passive’s aggressive march poses thorny questions.” Financial Times, 18 Maya 2017. https://www.ft.com/content/d4bae570-3a60-11e7-ac89-b01cc67cfeec, [data dostępu: 26 Maja 2017].

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s