Nie róbmy z inwestorów głupków

15.05 t.png

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o złożoności niektórych produktów finansowych. Przestrzegaliśmy, aby nie inwestować w coś, czego się nie rozumie. Opisywaliśmy strukturę ETF’a VanEck Vectors Junior Gold Minders (GDJX). Dzisiaj chcielibyśmy do niego powrócić i trochę “pociągnąć ten temat dalej”.

ETF GDJX miał za zadanie śledzić indeks małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze wydobycia złota i srebra. Struktura jego jednak zaczęła odbiegać od tego, co miał robić, co w gruncie rzeczy powoduje, że inwestorzy nie nabywają papieru, który ma tylko ekspozycję na ceny złoty i srebra, ale dużo bardziej złożony. Powoduje to, że nawet śledząc rynek, inwestorzy nie są w stanie podjąć decyzji, czy, kiedy i w jakiej ilości powinni w taki ETF inwestować.

Problem z ETF GDJX był w skomplikowanej strukturze, ale również w wartości zarządzanych aktywów. Okazało się, że wartość zarządzanych aktywów GDJX zaczynała zbliżać się do kapitalizacji samego indeksu, który naśladuje (przypis: MVIS Global Junior Gold Miners). Co ciekawe, oba produkty, zarówno sam ETF, jak również indeks należą do tego samego przedsiębiorstwa – VanEck. Już sam taki mechanizm wskazuje na swoisty konflikt interesu. Nie mówiąc już, że w pewnym momencie ETF żyje swoim życiem, a indeks swoim.

 VanEck obawiając się sytuacji, że indeks może być za mały dla ETF-a, który go naśladuje firma VanEck zdecydowała się na rozszerzenie indeksu o kolejne 11 dodatkowych spółek. W rzeczywistości indeks miałby 59 spółek w porównaniu do 48, które obecnie posiada. Miało to rozwiązać problem z wielkością tego ETF-a. Pytanie, czy to jest przekonywujące dla inwestorów?

 Nie róbmy z inwestorów głupków!

 Samo rozszerzenie indeksu nie zmienia mechanizmu funkcjonowania tego ETF-a. Oczywiście oznacza to, że ETF będzie również musiał zainwestować w spółki indeksowe, ale styl inwestowania tego ETF-a nadal się nie zmienia. Oznacza to, że dalej będzie inwestował w produkty ETP (exchange-traded products), które mają trzykrotnie większy efekt dźwigni do tego samego indeksu GDJX-a. Jak to się dzieje? ETF dostarcza kapitał do spółki JNUG Shares, która emituje akcje o trzykrotnej dźwigni w stosunku do indeksu MVIS Global Junior Gold Miners, w które inwestuje ETF GDJX. Sama zmiana indeksu nie zmieni mechanizmu funkcjonowania ETF-a. Efekt dźwigni jest dobry pod warunkiem, że rynki finansowe się dobrze rozwijają. Zaczyna jednak być „gwoździem do trumny” w przypadku spadków. Kto na tym traci? Oczywiście oszczędzający. Ale już sam indeks budzi wiele kontrowersji. Szukajmy indeksów znanych doświadczonych firm inwestycyjnych, które mają pewną historię.

Bibliografia:

Roy, Sumit. „VanEck Response to New GDXJ Changes.” ETF.com, 21 Kwiecień 2017, http://www.etf.com/sections/features-and-news/vaneck-responds-new-gdxj-changes, data dostępu: 12 Maja 2017.

Roy, Sumit. „Alternative to Changing Gold Minder ETFs.” ETF.com, 20 Kwiecień 2017, http://www.etf.com/sections/features-and-news/alternatives-changing-gold-miner-etfs?nopaging=1, data doestępu: 12 Maja 2017.

Autor: PolskaOszczędza

Ostatnie wyniki badań pokazują, że Polacy nie tylko nie oszczędzają, ale również nie potrafią oszczędzać. Pokażemy, jak zacząć oszczędzać i jak zarządzać swoimi oszczędnościami, tak, aby realizować swoje marzenia. Pamiętajmy, że poprzez złe decyzje finansowe średnio tracimy ok. 4% rocznie. A to mogłyby być nasze pieniądze!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s