Cóż tam, panie, w polityce? ETFy trzymają się mocno

11.05 t.png

Nagłówki weekendowej, jak i poniedziałkowej prasy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie rozgrzały sondaże wyborcze i informacje dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Marine Le Pen z nacjonalistycznego i eurosceptycznego Frontu Narodowego konkurowała z kandydatem z ramienia ugrupowania En Marche!, centrystą i byłym bankierem, Emmanuelem Marconem. Jako, że zarówno emocje związane z wyborami, jak i konfetti w sztabie Marcona już opadło – przyszedł czas na przyjrzenie się jak na zwycięstwo zareagowały rynki.

Główny indeks we Francji, CAC 40, będący punktem odniesienia dla francuskiej giełdy i skupiający 40 największych francuskich spółek znajduje się obecnie w trendzie wzrostowym (wykres Wartość indeksu CAC 40). Oznacza to, że gospodarka ma się dobrze, a inwestorzy chętnie szukają okazji inwestycyjnych. Jednakże, tuż przed wyborami nastąpił dość gwałtowny spadek wartości indeksu – „zgodnie z zasadą kupuj plotki, sprzedawaj fakty” inwestorzy zdyskontowali potencjalną wygraną Marine Le Pen. Tym samym reakcja rynków na zwycięstwo Marcona była dość ostrożna i widoczna głównie 10 maja.

11.05

Źródło: opracowanie własne na podstawie: investing.com

Jak pisaliśmy w poprzednich artykułach ETFy mają za zadanie odzwierciedlić zachowanie indeksu z maksymalną precyzją. Jak wypadają w tym zadaniu? Przyjrzyjmy się dwóm popularnym ETFom śledzącym zachowanie indeksu CAC40 – LYXOR CAC 40 UCITS i Amundi CAC 40 UCITS. W porównaniu z benchmarkiem indeksy wypadają zaskakująco dobrze (wykres CAC 40 a ETFy). Dla badanego okresu od 02/05/2017 do 10/05/2017 średni Tracking Error w przypadku LYXORa wynosi 0,06%, a Amundi 0,05%. Warto zaznaczyć, że reakcja ETFów jest nieco inna niż indeksu – wynika to między innymi z faktu, iż portfolio ETFów musi być codziennie dostosowywane do aktualnego składu indeksu – tak, aby procentowy skład aktywów ETFu był taki sam, jak skład indeksu. Jako że proces ten wymaga czasu i najczęściej odbywa się na koniec dnia – ETFy mogą reagować nieco inaczej niż indeks. Miarą badającą te odchylenia jest właśnie Tracking Error.

11.05

Źródło: opracowanie własne na podstawie: investing.com

W przypadku prezentowanego okresu reakcja ETFów była nieco silniejsza niż indeksu – mimo to różnice są minimalne. Biorąc zatem pod uwagę dywersyfikację indeksu i korzyści z niej płynące, jak i fakt, że od 1/01/2017 CAC 40 urósł już 10,56% warto rozważyć inwestowanie w indeks za pośrednictwem ETFów jako sposób na długoterminowe budowanie kapitału.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s