Topowa 5 globalnych funduszy akcyjnych typu ETF – Marzec 2017

Wraz z końcem pierwszego kwartału 2017 roku zapraszamy do lektury naszego comiesięcznego zestawienia najlepszych funduszy inwestycyjnych typu ETF.

Reklamy

new blog layout pic (1200 *4000.png

Nasza pierwsza „topowa 5” uwzględnia fundusze inwestujące na globalnym rynku akcji w krajach rozwiniętych. Pod uwagę bierzemy takie kryteria jak średni zwrot z inwestycji w dłuższej perspektywie (3 lata), zwrot w krótkiej perspektywie (1 rok), Procentowy współczynnik całkowitych kosztów, w tym kosztów zarządzania (TER), odchylenie standardowe (SD) z okresu roku, czyli jak bardzo stopy zwrotu z inwestycji wahają się w stosunku do średniej, premia za ryzyko (return/risk), czyli współczynnik zysku na każdą jedną dodatkową jednostkę ponoszonego ryzyka, oraz wskaźnik odchylenia od indeksu, który śledzą zarządzający (Tracking Error). Wszystkie wyniki podawane są w procentach, a indeks, który śledzą fundusze to MSCI World Index.

Prezentowane zestawienie uwzględnia nie tylko stopy zwrotu w wybranych okresach, ale przede wszystkim kryteria takie jak odchylenie standardowe i tracking error, zatem, mimo że fundusz może sobie radzić świetnie i osiągnąć wysoką stopę zwrotu – w zestawieniu może nie wygrać, jeżeli nie śledzi indeksu dostatecznie dobrze, czy wahania są zbyt duże.

Poniżej prezentujemy listę zmiennych wraz z przypisanymi im wagami:

Tracking Error: 30% – jako że głównym założeniem inwestowania pasywnego jest śledzenie indeksu wysoki współczynnik błędu śledzenia będzie negatywnie przekładał się na ocenę funduszy.

Total Expense Ratio: 25% – całkowite koszty funduszu idealnego powinny być możliwie niskie, stąd wysoką wagę przywiązujemy do tego parametru.

Zwrot z inwestycji (1rok): 5% – Inwestując pasywnie inwestujemy długoterminowo. Wysokie stopy zwrotu w ciągu roku, połączone z wysokim współczynnikiem Tracking Error sugerują aktywne zarządzanie funduszem.

Zwrot z inwestycji (3 lata): 20% – Dopiero 3 letni horyzont inwestycyjny pozwala ocenić, jak radzą sobie zarządzający w replikacji zachowania indeksu.

Odchylenie standardowe: 20% – Odchylenie standardowe jest jedną z miar zmienności inwestycji, a co za tym idzie – ryzyka. Im niższy współczynnik odchylenia standardowego, tym niższe wahania kursów i w konsekwencji ryzyko związane z inwestycją.

1. Lyxor UCITS MSCI World D-EUR

Nasze zestawienie wygrywa Lyxor UCITS MSCI World D-Eur. Fundusz ten najlepiej poradził sobie w długim terminie osiągając 51,36% zwrotu. Mimo, iż zestawienie bardzo duży nacisk kładzie na tracking error i Total Expense ratio, przypisując im aż 55% (a uwzględniając odchylenie standardowe jest to aż 75%), nieznacznie wyższy zysk niż drugie w zestawieniu Amundi, przy bardzo solidnych wartościach pozostałych kryteriów pozwolił Lyxorowi zdobyć najwyższy stopień podium. 

2. Amundi MSCI World UCITS – EUR

Drugi w zestawieni fundusz to Amundi MSCI World UCITS. Przegrał nieznacznie, osiągając bardzo zbliżony wynik do zwycięzcy. Nieco gorsze zachowanie w krótkim terminie przeważyło falę zwycięstwa na niekorzyść Amundi.

3. Lyxor UCITS MSCI All Country World C-EUR

Drugi fundusz Lyxora, UCITS All Country World poradził sobie nieco gorzej niż zwycięzcy tego miesięcznego zestawienia. Mimo mniejszego odchylenia standardowego i nieco niższego parametru Tracking error fundusz ten początkowo wydawał się pretendentem do tytułu, lecz wyższe koszty i nieco niższe stopy zwrotu wystarczyły na zajęcie trzeciego miejsca.

4. iShares STOXX Global Select Dividend 100 (DE)

iShares to jeden z potentatów na rynku funduszy, w tym funduszy typu ETF. Doświadczenie widać w stabilnych zyskach i niskim Tracking Error, ale nieco wyższe koszty zarządzania, niż na przykład u Lyxora, sprawiają, że iShares w tym miesiącu musi się zadowolić pierwszym miejscem za podium.

5. UBS ETFs plc – MSCI USA SF UCITS (USD) A-acc

Mimo bardzo solidnych zysków w terminie roku I zdecydowanie najniższych kosztów zarządzania, UBS MSCI USA SF UCITS zajmuje ostatnie miejsce naszej topowej piątki. Głównym powodem jest słabsze zachowanie w dłuższym terminie (trzech lat) – podczas gdy najlepsi konkurenci osiągnęli przeszło 51 procent zwrotu, UBS wypracował „ledwie” 32,15%. Wyższe niż w przypadku konkurencji odchylenie standardowe sugeruje ponadto, że fundusz nieco gorzej radzi sobie z podążaniem za indeksem. Mimo, że fundusz zajmuje 5 miejsce tego zestawienia, jego wyniki w krótkim okresie, oraz niskie koszty sprawiają, że będziemy mu się bacznie przyglądać.

graph1

graph2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s